„Ja nie mam żadnego talentu” …

jeśli sama, lub sam tak o sobie myślisz lub słyszałeś to zdanie od jakieś innej osoby to wiedz,

że to nieprawda.

 

Amerykański Instytutu Gallupa przez ostatnie trzydzieści lat prowadził badania nad poszukiwaniem najlepszych sposobów wykorzystania ludzkiego potencjału. Przeprowadzono dwa miliony wywiadów na temat silnych stron.

Poddano badaniom 80 tysięcy menagerów, w kilkuset organizacjach na całym świecie, czego celem było znalezienie wspólnych cech wszystkich najlepszych na świecie managerów.

Wyłoniono 34 cechy, najczęściej spotykanie cechy ludzkich talentów.

 


Talent jest tutaj rozumiany jako indywidualny i powtarzalny schemat myślenia, odczuwania i działania, który da się wykorzystać w pożyteczny sposób. Talent to powtarzające się, bliskie perfekcji wykonywanie jakiegoś działania.


 Aktywator – Activator

Analityk – Analytical

Bliskość – Relator

Bezstronność – Consistency

Czar – Woo

Dyscyplina – Discipline

Dowodzenie – Command

Elastyczność – Adaptability

Empatia – Empathy

Indywidualizacja – Individualization

Integrator – Includer

Intelekt – Intellection

Komunikatywność – Communication

Kontekst – Context

Maksymalista – Maximizer

Naprawianie – Restorative

Odpowiedzialność – Responsibility

Optymista – Positivity

Odkrywczość – Ideation

Organizator – Arranger

Osiąganie – Achiever

Poważanie – Significance

Pryncypialność – Belief

Rywalizacja – Competition

Rozwaga – Deliberative

Rozwijanie innych – Developer

Strateg – Strategic

Uczenie się – Learner

Ukierunkowanie – Focus

Wizjoner – Futuristic

Wiara w siebie – Self

Współzależność – Connectedness

Zbieranie – Input

Zgodność – Harmony

 

 

Co ciekawe, talenty kształtuje się między 3 a 15 rokiem życia i możemy korzystać z niego przez całe życie, świadomie – jeśli wiemy że go mamy, lub nieświadomie – czasem traktując go jak negatywną cechę, nie umiejąc jej wykorzystać.

Wykorzystywane inteligentnie i świadomie mogą być przydatne w uchwyceniu wyjątkowych cech kształtujących życie każdego człowieka. Prawdziwa, życiowa tragedia nie polega na tym, że komuś brakuje zdolności, lecz na tym, że nie potrafi wykorzystać tych jakie posiada. Niestety większość z nas koncentruje się na znajdowaniu swoich słabości i ewentualnej pracy nad nimi, zamiast wykorzystywać swoje mocne strony, a nie tędy droga.

 I oto nasuwają się pytania:

Jak znaleźć sposób na wykorzystanie swoich silnych stron i wykorzystanie ich w praktyce?

 

Jak zaprojektować swoje życie przy wykorzystaniu silnych stron?

Kluczem do budowania silnej strony jest poznanie swoich talentów i udoskonalenie ich poprzez połączenie ich z wiedzą i umiejętnościami.

Na początek zidentyfikuj swoje najsilniejsze cechy, wspomóż je ćwiczeniami/nauką a potem znajdź dla siebie role/przestrzeń, w której będziesz mogła wykorzystywać te atuty.

W szczególności jest to istotne dla osób, które szukają swojej drogi życiowej i chcą budować swoje życie w oparciu o swoje mocne strony.

Jeśli masz ochotę wgłębić się w temat to po pierwsze polecam Ci książkę pt. „Now Discover your Strenghts ” Marcus Buckingham, w której powinien być specjalny kod, który może posłużyć do wykonania testu na stronie www.

Możesz też samodzielnie na stronie Gallup Streghts Centere zakupić on-line diagnozę talentów 5 wiodących lub wszystkich 34.

Możesz też skorzystać  z mojej pomocy, czyli z sesji coachingowej, w której pomogę Ci wykonać Test Gallupa i szczegółowo go z Tobą omówić, aby lepiej zrozumieć swoje mocne strony i świadomie z nich korzystać w życiu osobistym czy w biznesie.

Zobacz ofertę: CAMBIAR – Talenty Gallup’a

 


Skupiaj się na tym co masz,
a nie na tym czego Ci brakuje


Poznaj Talenty Gallupa