Co jest Twoim azylem, miejscem do którego wracasz, do którego chcesz wracać? Gdzie jest Ci dobrze, gdzie się regenerujesz?
A w jakim miejscu, działasz, w jakiej przestrzeni się rozwijasz? Co powoduje, że masz energię do pracy, gdzie realizujesz cele?
To, jak wyglądają te przestrzenie i jak Ci w nich jest, nie jest bez znaczenia. W przeciągu 7 lat prowadzenia coachingu zauważyłam, że ten wątek jest przyczyną wielu naszych problemów. Chciałabym zatem przyjrzeć przestrzeniom, w których funkcjonujemy na co dzień. Jak kreujemy własną przestrzeń i jak ona na nas wpływa. Każdy z nas robi co innego, nasz styl życia się różni, dlatego zaproponuje taki roboczy podział pół na pół.
Przestrzeń osobista, to nasz wolny czas, miejsce w którym ściągamy przysłowiową marynarkę i szpilki, miejsce w którym możemy się zrelaksować. Można się zastanowić w jaki sposób kreować taką przestrzeń, aby nam sprzyjała? Po pierwsze warto zwrócić uwagę, w jakim miejscu odpoczywasz, czy masz takie miejsce? Jeśli nie, to pomyśl gdzie można je stworzyć. Wiele z nas działa na obrotach 24/7, a każdy akumulator trzeba co jakiś czas ładować. Energię może nam dać też tworzenie, działanie wiec jeśli gotujesz, czy uprawiasz ogród, to może być coś w tę stronę. A co z przestrzenią i czasem dla rodziny? Co się wtedy dzieje, co robicie? Pamiętaj, że przestrzeń osobista, to nie tylko wygodny fotel, smaczne jedzenie, czy ładny kolor ścian. To przede wszystkim Twoje nastawienie, Twoje wyłączenie się z roli zawodowej i założenie kapci, mamy lub taty, córki lub syna, żony lub męża, partnerki, partnera etc., Przestrzeń życiowa to azyl, w którym przenikasz się z najbliższymi, rodziną, przyjaciółmi, którzy również mają swoje oczekiwania, potrzeby, plany i cele. To przestrzeń, w której chcą Cię całą dla siebie i Ty też bądź całą „tu i teraz” – myślami ciałem.
Z przestrzenią zawodową może nie być aż tak łatwo, ponieważ dość często jest wypełniona ludźmi, których nie znamy. Sytuacje, osoby zmieniają się, dlatego ta przestrzeń wymaga od nas niezwykłej elastyczności i profesjonalizmu. Nie powinno tu być miejsca na zbędne emocje, takie jak: zazdrość, litość, podejrzliwość, nieufność. To wszystko powoduje, że nasze miejsce zawodowe może stać się ciemne, smutne i depresyjne. Sfera biznesowa jest jak najbardziej miejscem spełnienia, ale nie możemy wymagać pełnej akceptacji od innych, taką jaką możemy otrzymać od najbliższych. Sfera zawodowa, to odpowiadanie na potrzeby innych, pomaganie w spełnianiu ich marzeń, realizowanie ich celów. Cała ta przestrzeń wymaga zatem odpowiedniej aranżacji. Przyjrzyj się temu jak wygląda miejsce w którym działasz, czy sprzyja ona twojej pracy? Ile czasu tam spędzasz? Jak się tam czujesz? W zawodowej przestrzeni musimy wykazywać się kreatywnością i inteligencją emocjonalną. W trudnych sytuacjach ważna jest samokontrola, panowanie nad emocjami, a ostatnią rzeczą jest prywata. W tej przestrzeni jesteśmy w roli biznes i żadna siła nie powinna nas sprowadzić do parteru rozgoryczonej kochanki lub niedocenionego męża. W tej przestrzeni przydaje się umiejętność słuchania, precyzyjna komunikacja i dawanie przestrzeni innym. W zawodowej przestrzeni dajemy energię innym w odpowiednim czasie i określonym miejscu.
Przenikanie się przestrzeni to bardzo niebezpieczny wątek, gdyż wymaga dużej samokontroli. Mam tu na myśli osoby, które pracują w domu, lub muszą przynosić pracę do domu. Bardzo łatwo jest się tutaj „zakręcić”, stracić rachubę i się zagubić jednym słowem. Taka sytuacja wymaga jasnych zasad, kontroli czasu i bycia uczciwym wobec siebie i innych. Teraz jest czas pracy, a od tego momentu przechodzę w tryb domowy. Lustrem na to, czy się sprawnie przełączamy będą nasi najbliżsi, którzy z pewnością nas poinformują o tym kiedy jest coś nie tak. Posłuchajmy ich.
Aby stworzyć własną przestrzeń w której czujemy się bezpiecznie i dobrze musi być zbudowana w oparciu o zaufanie, szereg kompromisów i ustępstw. Pamiętajmy, że nasze poczucie szczęścia, stabilizacji i spełniania zależy od nas samych i tego jak chcemy, aby było.
AUTOCOACHING: Przyjrzyj się:
-
Co tworzy Twoją przestrzeń osobistą/zawodową – co tam jest?
-
Co Ci daje?
-
Co jej sprzyja, a co nie?
-
Jak chcesz, żeby wyglądała
-
Co możesz zrobić, aby tak było?
-
Co Ci to da?
-
Jaki zrobisz krok, w tym celu?
🙂